Rejestracja Przypomnij hasło

POTĘŻNY STÓŁ RENESANSOWY ORYGINAŁ XVI / XVII wiek

Czas powstania: XVI / XVII wiek

Stan: po renowacji

Wymiary: 80x85x245cm

cena: Zarezerwowane

Rezerwacja

  • Opis
  • Rezerwacja
  • Dostawa

Niezwykle rzadko spotykany na polskim rynku antykwarycznym stół renesansowy, z przełomu XVI / XVII wieku.

- mebel oryginalny z epoki;
- wykonany z litego orzecha – bardzo ciężki;
- gruby i solidny blat – 5,5cm!
- poszczególne elementy łączone za pomocą klinów;
- na meblu widoczne spore ilości śladów po szkodnikach.
- widoczne wcześniejsze prace konserwatorskie;
- pochodzenie – Włochy, XVI / XVII wiek
- wymiary:   wys. 80cm;   szer. 85cm;   dł. 245cm (!!!).
Na końcu galerii widoczne są przykłady wnętrz renesansowych, w których w centralnym punkcie znajdują się właśnie stoły. Na pierwszym w kolejności wnętrzu widać Salę Turniejową na Zamku Królewskim na Wawelu; na kolejnym zdjęciu – wnętrze Zamku Królewskiego w Piotrkowie Trybunalskim…

Kilka ciekawostek na temat historii mebli renesansowych…

Jako epoka w historii kultury Renesans obejmuje wiek XV i XVI, ale jego granice czasowe nie są jasno ustalone. Zapoczątkowany we Włoszech , przeniósł się w tym samym wieku do Hiszpanii i na Węgry, w początkach XVI wieku dotarł do Francji , południowych Niemiec i do Polski.

Włosi do budowy swoich mebli korzystali głównie z drewna orzechowego. Używając pokostu i bejcy uzyskiwali ciemnobrązowy ciepły ton  i półmatową, lekko błyszcząca powierzchnię.   

W Polsce pojawienie się mebli włoskich wiązało się z kilkoma wydarzeniami historycznymi…

Na dwór Jagiellonów pierwsze idee renesansu przeniknęły pod koniec XV wieku. Już w 1470 r. osiedlił się w Krakowie włoski humanista Kallimach (Filippo Buonacorsi), który przebywał na królewskim dworze jako nauczyciel syna Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta. Propagatorami humanizmu byli także polscy dyplomaci, którzy zetknęli się z nowymi prądami na europejskich dworach oraz młodzież studiująca na uniwersytetach w Italii.  Po objęciu tronu w Polsce (1506) Zygmunt I sprowadził z Włoch artystów i rzemieślników. Wpływy włoskie stały się jeszcze bardziej widoczne po ślubie Zygmunta z przybyłą z Włoch Boną (1518). 

  • * pole obowiązkowe

Odbiór osobisty: 0.00 zł

Przesyłka kurierska: 200.00 zł


Nasz transport do ustalenia indywidualnie

Nasz sklep internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij