Menu

Oferta

Rejestracja Przypomnij hasło
Powrót

Meble gdańskie – wyrazisty styl z północnej Polski

Antyki stojące w domach koneserów starego, dobrego wzornictwa, muzeach czy gabinetach są dziedzictwem światowej sztuki użytkowej. Okazuje się, że w historii meblarstwa swoją pozycję mocno zaznaczyła również nasza ojczyzna. Dzisiaj weźmiemy pod lupę meble gdańskie – wyjątkowe wyroby o niepowtarzalnym charakterze. 

Charakterystyka mebli gdańskich

Styl gdański wykształcił się już w XVI wieku. W tamtym czasie gdańscy rzemieślnicy wytwarzający meble tworzyli swoje dzieła w nurcie największych ośrodków artystycznych północnej Europy. Ornamentyka, forma i metody produkcji nawiązywały wówczas do prac Hansa Vredemana de Vriesa oraz Jacoba i Cornelisa Florisów. Jednak okazało się, że żyjący w Gdańsku artyści mają znacznie więcej do powiedzenia i już w drugiej połowie XVII wieku wykształcili swój własny, prężnie rozwijający się ośrodek meblarski o silnie zindywidualizowanym stylu.

Mianem mebli gdańskich określa się dzisiaj wyroby późnorenesansowe i barokowe wyróżniające się masywną formą i bogatą, rozbudowaną dekoracją rzeźbiarską. Wyrabiane były nie tylko w Gdańsku, ale również Elblągu i Toruniu. Do ich produkcji używano głównie drewna dębowego, orzechowego, bukowego oraz gatunków iglastych (głównie do tworzenia konstrukcji).

Ikoną gdańskiej tradycji i obiektem pożądania magnatów była imponująca, duża szafa sieniowa produkowana ręcznie w warsztatach gdańskich rzemieślników w latach 1700–1720. Jej masywna konstrukcja, silnie podkreślone gzymsy, filunki i bogata snycerka nadawały meblowi monumentalności i klasy. Innym reprezentantem stylu był stół osadzony na balasowych lub spiralnie toczonych nogach. Stół dekorowany był płaskorzeźbami na oskrzynieniu oraz rzeźbionymi liśćmi akantu z wplecionymi kwiatami róży i słonecznika. Wśród innych charakterystycznych typów mebli gdańskich wyróżniamy fotele i krzesła często z pełnorzeźbionymi zapleckami, prasy do bielizny i skrzynie. Na tle mebli niemieckich i barokowych wyróżnia je ornamentyka, sposób profilowania oraz specyficzne cechy konstrukcji. Wśród motywów snycerskich najczęściej pojawiają się lwy, herb Gdańska, wspomniane wcześniej liście akantu oraz motywy myśliwskie.

Efektowne i oryginalne meble stały się synonimem zamożności, luksusu i dobrego smaku. Dzisiaj antyczne meble gdańskie postrzegane są jako dzieła sztuki.

Tradycja, która nie umiera

Wydawać by się mogło, że pojawienie się na rynku sklepów meblowych oferujących masowo produkowane wyposażenie oraz wszechobecna moda na minimalizm przyczynią się do śmierci rękodzielniczych tradycji. Otóż nic bardziej mylnego – Gdańsk wciąż jest ważnym ośrodkiem słynącym z wysokiej klasy, ręcznie wykonywanych i misternie zdobionych mebli. Popyt na unikatowe meble gdańskie nie ustaje, co napędza ich produkcję.

Meble gdańskie w Twoim domu – podkreśl swój indywidualizm!

W wirtualnym salonie MebleRetro.pl nie zabrakło efektownych mebli zaprojektowanych w stylu gdańskim. Proponowane przez nas biblioteki, szafy czy dębowe krzesła nawiązujące do gdańskiej tradycji zdobniczej będą piękną dekoracją reprezentacyjnych pomieszczeń – salonów, gabinetów, sal konferencyjnych czy wnętrz hoteli, których wystrój nawiązuje do minionych stuleci. Co ciekawe, antyki cieszą się również zainteresowaniem osób szukających niebanalnych elementów przełamujących monotonię nowoczesnych, chłodnych wnętrz. Mocny akcent w postaci bogato dekorowanej szafy, biurka czy stołu jest wyrazem indywidualizmu gospodarza.

Nasz sklep internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij