Menu

Oferta

Rejestracja Przypomnij hasło
Powrót

Intarsja – technika dekoracyjna rodem ze starożytności

Dekoracyjne, solidne, szlachetne, długowieczne… Drewniane meble towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Mimo zmieniającej się mody, popyt na drewniane szafy, biurka, komody i krzesła nie maleje. Na przestrzeni lat forma mebli drewnianych ulegała licznym przekształceniom. W odróżnieniu od dzisiaj produkowanych modeli, kilkaset, a nawet jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz obiektem pożądania były bogato zdobione, masywne egzemplarze. Aby nadawać biurkom, kredensom czy szafom odpowiedniego charakteru, rzemieślnicy stosowali przykuwające wzrok zdobienia. Jedną z najpopularniejszych technik dekorowania drewnianych i fornirowanych mebli jest intarsja. Czym jest popularny dekor zdobiący gustowne meble? Gdzie dzisiaj można kupić efektowne meble z intarsją? Sprawdź!

Czym jest intarsja? Krótka charakterystyka techniki zdobniczej

Intarsję, zwaną również markieterią, porównać można do kamiennych mozaik. Niezwykle popularna niegdyś technika wzornicza polega na łączeniu ze sobą kawałków drewna pochodzących z drzew różnych gatunków. Połączenie surowca w kilku kolorach, fakturach i różnorodnym usłojeniu pozwala na tworzenie oryginalnych dekoracji, które następnie umieszczane są na meblach w miejscu starannie usuniętych fragmentów. Najprostszym wzorem intarsji jest szachownica składająca się z naprzemiennie ułożonych klocków z drewna o ciemnym i jasnym wybarwieniu. Do stworzenia charakterystycznego wzoru wykorzystać można na przykład delikatny świerk oraz czarny heban.

Co ciekawe, metoda dekorowania mebli znana była już w starożytności. Swoją nazwę wzięła od włoskiego słowa intarsio oznaczającego wykładzinę. Podobnie jak inkrustacja, intarsja narodziła się na terenach Egiptu i Bliskiego Wschodu. Intensywnie rozwijała się w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Swój rozkwit przeżywała jednak znacznie później – w XVI wieku. Wówczas zdobione meble zaczęły gościć w posiadłościach przedstawicieli wyższych klas społecznych. Najpiękniejsze meble intarsjowane spotkać można było w zamkach i pałacach, kościołach oraz domach bogatych mieszczan i szlachty. Za absolutnego mistrza intarsji uważa się Giuseppe Maggioliniego – wybitnego ebenistę tworzącego w Mediolanie pod koniec XVIII wieku. W Polsce szlachetne, imponujące meble intarsjowane wytwarzane były głównie w toruńskich zakładach stolarskich w XVIII wieku.

Meble intarsjowane w nowoczesnym wnętrzu

Intarsja, do niedawna zapomniana, dzisiaj znów wraca do łask. Liczące sobie kilkaset lat szafy, komody czy stoliki stanowią niebanalne uzupełnienie nowoczesnych kompozycji. Stare meble przełamują chłód minimalistycznych aranżacji i dodają im klasy oraz luksusowego tonu.

Gdzie szukać intarsjowanych mebli?

Meble intarsjowane zaliczane są do klasyków, które zachwycają z tą samą siłą pomimo upływającego czasu. Koneserom ceniącym niepowtarzalne, ręcznie wykończone meble o unikatowej wartości poszukiwania wyposażenia do salonu, gabinetu czy jadalni polecamy zacząć od wizyty w wirtualnym antykwariacie MebleRetro.pl. W bogatej ofercie salonu internetowego znajdziesz wyjątkowe, starannie odrestaurowane antyki. Meble ze zdobionymi frontami będą pięknie prezentować się zarówno w gustownym wnętrzu utrzymanym w klasycznej konwencji, jak i nowoczesnym, eklektycznym salonie, gdzie przeplatają się motywy charakterystyczne dla starej i nowej architektury.

Nasz sklep internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij